flag-en-small

پسته و باسکول جاده ای

باسکول-پسته

پسته به عنوان كالای نخست در صادرات محصولات كشاورزی ایران از جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی دارای اهمیت بوده و قابل توجه است. حدود ۱۰ درصد از درآمدهای غیرنفتی كشور حاصل كشت و صدور محصول پسته بوده و افزون بر یك میلیون نفر از جمعیت فعال ایران در حرفه های مرتبط با تولید این محصول اشتغال دارند.
این در حالی است كه به گفته كارشناسان تنگناهای ناشی از روند افزایشی شوری و كم آبی مناطق حاشیه كویر، تداوم پدیده خشكسالی و تغییرات اقلیمی ناشی از آن، پسته را به آخرین محصول كشاورزی قابل كشت در بیشتر مناطق پسته خیز ایران تبدیل كرده است. آخرین محصول قابل ‌كشت بدین مفهوم است كه اگر باغ‌های پسته از بین بروند هیچ محصول دیگری قابل كشت نیست لذا مرحله بعدی در مناطق پسته خیز كشور پیشرفت كویر و بیابانزایی خواهد بود.

مناطق مناسب برای کشت پسته

در کشور ما شهرهای مختلفی دارای شرایط مناسب برای تولید پسته هستند ولی اگر بخواهیم مناطق مناسب کاشت پسته در ایران را معرفی کنیم معمولا اولین گزینه ای که به نظر می رسد شهر های رفسنجان و دامغان هستند. هرچند این شهر ها در گذشته دارای بیشترین میزان تولید پسته در ایران بودند و کیفیت پسته تولیدی در آن ها بسیار بالا بوده ولی با توجه به گرم شدن دمای هوا در این مناطق در سال های اخیر دیگر کیفیت پسته‌ی آن‌ها به مرور کاهش یافته است. در سال‌های اخیر شهرهایی مثل بناب و شهرهای استان خراسان از تولیدات پسته با کیفیت برخوردار بوده اند، همچنین شهرهای جوین، فیض آباد، ورامین، یزد، رفسنجان، کاشان، هرات، مهریز و نیریز جزو شهرهای پرکشت پسته محصوب می‌شوند. این نکته را باید مد نظر قرار داد که برای کاشت پسته باید زمینی را انتخاب کرد که خاکی متوسط داشته باشد و عمق خاک سه متر باشد. در آخر لازم به ذکر است کشورهای پیشتاز در تولید پسته به ترتیب: ایران، آمریکا، ترکیه و سوریه می باشند.

فرآوری پسته به چه صورت است؟

از مهم ترین شرایط آب و هوایی برای رشد درختان پسته عبارتند از:
• خاک شور نباشد و حاصل خیر نسبی باشد.
• آب زیاد شور نباشد (EC زیر 10000)
• امکان آبیاری حدود هفت روز برای نهال های هیبریدی و یا سنتی
باید توجه داشت پسته در اکثر نقاط ایران قابل سبز رویش هست ولی با توجه به تغییرات شدید اقلیمی در ایران در دهه های اخیر، بسیاری از نقاط که قبلا مساعد بودند، الان قابلیت کشت ندارند و بسیاری نقاط که قبلا مساعد نبودند، الان مناسب و مستعد کشت اقتصادی پسته هستند.
خاک به عنوان بستر رشد درختان و آب به عنوان جریان دهنده کلیه مواد غذایی از اساسی ترین فاکتورهای استقرار و رشد درختان می باشند، با توجه به تنوع آب و خاک، شناخت دقیق از وضعیت آب و خاک منجر به تصمیم گیری هدفدار در انتخاب محل احداث باغ پسته می گردد. درختان پسته در خاک‌های غنی، شنی لومی و با عمق زیاد و با EC آب و خاک پایین تر محصول خوب محصول می‌دهند. احداث باغات پسته در آب و خاک مرغوب، باصرفه تر، اقتصادی و برگشت سرمایه سریع‌تر می باشد.

برای باغات پسته چه نوع از باسکول جاده ای مناسب است؟

به طور کلی باسکول جاده ای انتخابی در باغات پسته بر اساس حجم کشت، میزان ورودی و خروجی و … می‌باشد. با توجه به نوع باغ پسته و در نظر گرفتن حجم ورودی‌ها و خروجی‌های این واحد صنعتی می‌توان از هر کدام از باسکول جاده ای تریلی کش، باسکول جاده ای کامیون کش و باسکول جاده ای نیسان کش یا به اصطلاح باسکول ۶۰ تنی، باسکول۵۰ تنی و باسکول ۷ تنی استفاده کرد ولی به طور معمول استفاده از باسکول جاده ای تریلی کش در باغات بزرگ و استفاده از باسکول جاده ای کامیون کش در باغداری های کوچک رواج بیشتری دارد.

سورتینگ های پسته نیاز به باسکول جاده ای دارند؟

معمولا صادر کننده ها و فروشندگان پسته به دستگاهی که بتواند جنس درجه یک و مرغوب را از اجناس درجه ۲ و حتی ۳ جدا نماید بسیار احتیاج دارند. پسته انواع متفاوت بسیاری دارد که حتی شاید بعضی از ما، هنوز بهترین نوع آن ها را مصرف نکرده باشیم. دستگاه سورتینگ پسته یا دستگاه مولتی کالر سورتر خشکبار، دستگاهی مناسب برای محصولاتی از قبیل پسته، انواع بادام، فندق، انواع کشمش، انواع تخمه و…… به دو روش ریزشی و بلت ( نوار نقاله ای) قادر به جداسازی ضایعات از محصول اصلی می‌باشد.
با توجه به اینکه واحد های سورتینگ پسته اقدام به توزین مواد ورودی و همچنین محصولات خروجی خود می‌کنند، نیاز به نصب باسکول جاده ای برای کنترل هرچه دقیق‌تر محصولات از لحاظ وزنی و جلوگیری از ضررهای پنهان در سندهای حسابداری احساس می‌شود.

پسته-تازه

چرا بهتر است باغات پسته و سورتینگ‌های پسته باسکول جاده ای نصب کنند؟

همانطور که گفته شد با نصب باسکول جاده ای کنترل بیشتر و دقیق‌تری بر ورود مواد اولیه و خروج محصولات و تولیدات اعمال کرد؛ همچنین نظارت به راحتی صورت می‌گردد و هر مشکلی قابل پیگیری می‌باشد. از دیگر مزایای نصب باسکول جاده ای در این واحدهای صنعتی قابلیت گزارش‌گیری ساده برای کنترل رکوردهای ثبت شده از فروشنده های خاص و افزایش نظارت بر این امور می‌باشد. توجه به اینکه اکثر باغداری ها به دلیل دوری از آلودگی های محیطی خارج از بافت شهری احداث می‌شوند، به منظور کاهش رفت و آمد و صرفه‌جویی در وقت و هزینه پیشنهاد می‌شود باسکول جاده ای در محل کشت و زراعت نصب گردد.با توجه به اینکه واحد های سورتینگ پسته اقدام به توزین مواد ورودی و همچنین محصولات خروجی خود می‌کنند، نیاز به نصب باسکول جاده ای برای کنترل هرچه دقیق‌تر محصولات از لحاظ وزنی و جلوگیری از ضررهای پنهان در سندهای حسابداری احساس می‌شود.

2 پاسخ

  1. ممنون از مطالب مفیدی که می‌گذارید، ما برای باغمون تو رفسنجان باسکول نیاز داریم، شرایط و قیمت رو می‌فرمایید؟

    1. سلام دوست بزرگوار، لطفاً با شماره 0218380200 و یا 09120455250 تماس بگیرید یا شماره خود را برای ما ارسال کنید تا مشاوره رایگان تقدیم شما کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تنها با چند کلیک