flag-en-small

شالیکوبی و باسکول جاده ای

باسکول جاده ای

برنج یکی از مهمترین غلات در سبد تغذیه‌ای ایرانیان را تشکیل می‌دهد و به شدت در میان مردم ما محبوب است. در ایران، مناطق مختلفی از شمال تا جنوب، مناسب کشت برنج هستند و به همین علت، صنعت کاشت و برداشت برنج، یکی از صنایع پربازده با حجم تولید بالا است. باسکول  جاده ای در این صنعت، یکی از ابزارهایی است که با هدف توزین تولیدات فرایند شالیکوبی و تولید دانه‌های برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله، درباره کاربرد این وسیله در صنعت تولید برنج صحبت خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

درباره گیاه برنج

پیش از شروع صحبت درباره کاربرد باسکول جاده ای در تولید و برداشت برنج، بهتر است ابتدا کمی با این گیاه خوش عطر و طعم، آشنا شویم. برنج گیاهی است که ارتفاع آن گاهی تا ۱.۵ متر نیز می‌رسد و در مناطق گرم و مرطوب و پرآب می‌روید. ساقه برنج به شکل راست و برگ‌های آن بزرگ و نوک تیز است. برنج یکی از غلات مهم در هرم غذایی است و تقریبا به عنوان غذای اصلی نیمی از مردم کره زمین به حساب می‌آید. خاستگاه اصلی کشت برنج در قاره آسیا است و سابقه کشت آن به حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد در کشورهای هند و چین باز می‌گردد. در قرن‌های بعد، به تدریج برنج به ژاپن، سبلان و دیگر نقاط استوایی کره زمین راه یافت و در قرن هفتم میلادی، مصریان نیز شروع به کشت این گیاه کردند. در ایران، کشت برنج در حدود ۱۵ استان کشور شامل استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، اصفهان و فارس انجام می‌شود.

باسکول جاده ای

شالیکوبی چیست؟

برنجی که مصرف می‌کنیم، به این شکل در مزارع رشد نمی‌کند و پس از برداشت، باید عملیات‌های مختلفی بر روی برنج برداشت شده انجام شود تا در نهایت، چیزی که ما مصرف می‌کنیم به دست آید. به کلیه عملیاتی که پس از خرمنکوبی به منظور تبدیل شلتوک به برنج سفید در کارخانه یا کارگاه انجام می‌شود، شالیکوبی می‌گویند؛ به عبارتی، این عملیات با نام تبدیل برنج نیز شناخته می‌شود و شامل فرایندهای خشک کردن، تمیزکردن، پوست کندن، سفید کردن، براق کردن و درجه‌بندی دانه این گیاه است. در طی هر یک از این فرایندها، از ابزارهای مختلفی برای توزین محصولات تولید شده در هر بخش استفاده می‌شود که باسکول جاده ای، یکی از همین ابزارها است.

در کارخانه شالیکوبی، برای تبدیل شلتوک به برنج سفید از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای عمل پوست کندن، لازم است تا میزان رطوبت دانه (شلتوک) کاهش داده شود و برای این کار از روش سنتی نور خورشید یا دستگاه‌های خشک کن استفاده می‌کنند. پس از خشک کردن شلتوک، پوسته و سبوس با استفاده از ماشین‌های پوست کن و سفید کن از دانه جدا شده و برنج سفید تولید می‌شود. در هر یک از این مراحل، مقداری ضایعات وجود دارد؛ بخشی از این ضایعات، ناشی از کاربرد نامناسب ماشینهای تبدیل است اما عوامل دیگری که به شرایط قبل از ورود کارخانه شالیکوبی مربوط می‌شود.

باسکول جاده ای

مراحل شالیکوبی

تبدیل شلتوک به برنج سفید دارای مراحل متعدد و متوالی است و می‌بایست هر یک از این مراحل با دقت بالا انجام شود تا برنج تولید شده، از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • خشک کردن شالی
 • الک کردن شالی
 • سنگیری شالی
 • پوستگیری شالی
 • سفید کردن دانه برنج
 • پولیش دانه برنج
 • الک برنج
 • انبارش برنج
 • الک مجدد برنج
 • سورت با استفاده از سورتینگ
 • بسته‌بندی برنج

برای کارخانجات شالیکوبی چه نوع از باسکول جاده ای مناسب است؟

با توجه به حجم قابل توجه محصول ورودی به کارخانه‌های شالیکوبی و همچنین جچم بالای محصولات تولیدی آنها و ظرفیت کاری این واحدهای صنعتی، نیاز به انواع مدل‌های باسکول جاده ای، یکی از موارد اجتناب ناپذیر در این بخش است. در اکثر شالیکوبی‌ها، معمولا از باسکول جاده ای ۵۰ تنی یا همان باسکول جاده ای کامیون کش استفاده می‌شود. در این مناطق نیز تمایل به نصب باسکول جاده ای ۵۰ تن یا همان باسکول جاده ای کامیون کش بیشتر است؛ البته باید این مورد را مدنظر داشت که انتخاب ظرفیت باسکول کاملا به نیاز مشتریان گرامی بستگی دارد و مشتریان می‌توانند با توجه به ظرفیت بارگیری و توزین روزانه خود، اقدام به نصب باسکول جاده ای ۶۰ تنی یا همان باسکول جاده ای تریلی کش نمایند. در این رابطه، حتی اگر سایز شالیکوبی کوچک و حجم کار آن واحد کم باشد نیز، صاحبان شالیکوبی می‌توانند از باسکول جاده ای‌های ظرفیت پایین‌تر نیز استفاده کنند؛ بنابراین می‌توان گفت انتخاب ظرفیت باسکول جاده ای در بخش تولید و برداشت برنج، به میزان فعالیت کارخانه یا کارگاه بستگی دارد.

باسکول جاده ای

چرا بهتر است شالیکوبی ها از باسکول جاده ای استفاده کنند؟

با توجه به اینکه در شالیکوبی‌ها، مواد ورودی و همچنین محصولات تولیدی باید توزین شوند، نیاز به نصب باسکول جاده ای برای کنترل هرچه دقیق‌تر محصولات از لحاظ وزنی و جلوگیری از ضررهای پنهان در سندهای حسابداری در این کسب و کارها، بسیار ضروری است. استفاده از باسکول جاده ای در این صنعت، می‌تواند باعث کنترل بیشتر و دقیق‌تر بر روی محصولات تولیدی در این واحدها شود. علاوه بر این مزیت، نظارت به فرایند توزین نیز به راحتی صورت می‌گردد و هر مشکلی در این کسب و کارها قابل پیگیری خواهد بود. از دیگر مزایای نصب باسکول جاده ای در این واحدهای صنعتی، قابلیت گزارش‌گیری ساده برای کنترل اطلاعات ثبت شده از فروشنده‌های خاص و افزایش نظارت بر این امور است. با توجه به این موضوع که اکثر شالیکوبی‌ها به دلیل دوری از آلودگی‌های محیطی، در خارج از بافت شهری احداث می‌شوند، پیشنهاد می‌شود که به منظور کاهش رفت و آمد و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها، باسکول جاده ای در محل کشت و زراعت نصب گردد.

باسکول‌های جاده ای شرکت فناوری پند کاسپین با استفاده از اجزا با کیفیت و طراحی بر اساس استانداردهای بین المللی تمامی نیازهای این حوزه را در نظر گرفته و محصول نهایی بر اساس نیاز این بخش تولید می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان ما در پند کاسپین در تماس باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تنها با چند کلیک