flag-en-small

دقت باسکول و عوامل تاثیرگذار بر آن

دقت باسکول

دقت باسکول

وجود سیستم توزین معتبر برای هر صنعت، به دلیل اهمیت اندازه گیری وزن به عنوان معیاری برای فروش و یا خرید محصولات، ضروری است. باسکول جاده ای کامیون کش و باسکول جاده ای تریلی کش به عنوان اصلی ترین بخش سیستم توزین هر واحد صنعتی هستند. از این رو، درک عوامل مؤثر بر دقت آنها برای به حداقل رساندن خطاهای اندازه گیری ضروری است. بر اساس تعریف علمی، دقت یک سیستم اندازه‌گیری در این است که یک نتیجه، تا چه میزان به مقدار واقعی یا یک حد استاندارد، نزدیک باشد. در این مقاله، در رابطه با دقت باسکول و عواملی که می توانند بر آن تاثیر داشته باشند، صحبت خواهیم کرد.

اهمیت دقت باسکول جاده ای

وزن یا حجم محاسبه شده باسکول جاده ای، به عنوان مبنای اصلی برای پرداخت هزینه توزین قرار می گیرد؛ لذا، دقت و یکپارچگی یک سیستم توزین برای خریدار و فروشنده، موضوع بسیار مهمی است. اگر سیستم باسکول، وزن‌های محموله را بسیار زیاد ثبت کند، خریدار برای محصولاتی که دریافت نمی‌کند، پول پرداخت خواهد کرد و در مقابل، اگر این سیستم، وزن محموله ها را خیلی کمتر از میزان واقعی ثبت کند، این بار فروشنده درآمد بالقوه خود را از دست می دهد. در هر دو حالت، امکان دارد طی یک دوره کوتاه مدت، ضرر جبران ناپذیری به استفاده کننده باسکول وارد شود.

5 نکته مهم و تاثیرگذار در دقت باسکول جاده ای

باسکول ها یکی از محصولات بسیار کاربرد در توزین محموله های با حجم بالا و همچنین انواع وسایل نقلیه هستند. یکی از موضوعات مهم در رابطه با این محصول، دقت باسکول است که به عوامل زیادی نیز بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

تراز باسکول

فونداسیون، صفحه و لودسل باسکول جاده ای باید کاملا تراز باشند تا خروجی نشان داده شده توسط نمایشگر، دارای بالاترین دقت ممکن باشد.

دقت باسکول

یکپارچگی مکانیکی و نظافت باسکول

برای افزایش دقت باسکول، باید از نصب صحیح آن اطمینان حاصل کنید. صفحات باسکول جاده ای نباید به هیچ بخش مجاور (شناژ دور) درگیر شوند و هیچ گونه زباله یا سنگ ریزه ای نیز، مباید باعث جلوگیری از حرکت آزاد صفحه باسکول شود. در صورتی که هیچ یک از این موارد رعایت نشده است، محل مورد نظر را تمیز کنید. همچنین، لودسل ها نیز، می بایست به صورت دوره ای نظافت شوند.

محیط

تغییرات دمای محیط، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل محیطی بر دقت باسکول است. هر لودسلی با توجه به کیفیت خود، دارای ضریب خطای مشخصی است که بر اساس افزایش دمای محیط تعیین می شود. از این رو، لازم است تا در صورت استفاده از باسکول در محیط‌های بسیار گرم یا بسیار سرد، به کیفیت لودسل نیز، دقت ویژه ای داشته باشید. علاوه بر این مورد، جنس صفحه باسکول جاده ای (باسکول بتن یا باسکول فلزی) نیز، در این موضوع حائز اهمیت است. علاوه بر این دما، عوامل طبیعی دیگری مانند نسیم های تند و متقاطع، رطوبت، ارتعاش و …نیز، بر دقت باسکول تاثیر دارند.

دقت باسکول

خطای انسانی

اپراتور باسکول، می بایست در رابطه با نحوه کار با این وسیله، آموزش های لازم را طی کرده باشد و بتواند با نمایشگر باسکول، به درستی کار کند. علاوه بر این، این فرد باید بر شرایط استفاده از باسکول و نوع بارگزاری بر روی آن که توسط رانندگان انجام می شود نیز، نظارت کامل داشته باشد.

نگهداری و استاندارد نمودن باسکول 

باسکول جاده ای نیز، مانند ماشین آلات دیگر نیاز به نگهداری و بازبینی های دوره ای دارد تا با گذشت زمان، از کیفیت آن کاسته نشود. بر اساس میزان استفاده و شرایط محیطی باسکول، این دوره ها می تواند هفتگی یا ماهانه باشند. همچنین هر باسکول به صورت سالیانه توسط اداره استاندارد،کالیبره شده و برای آن گواهی صادر می شود. در صورتی که میزان استفاده از باسکول بسیار زیاد است، بهتر است برای حفظ دقت باسکول، این استاندارد سازی هر سه ماه یا ۶ ماه انجام گردد. در صورت تمایل به خرید انواع باسکول جاده ای و دریافت مشاوره درباره خرید و انتخاب این محصول، می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش، تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تنها با چند کلیک