flag-en-small

تشریح کتاب مدیریتی «از خوب به عالی» توسط دکتر کیا – قسمت ۲

دکتر کیهان کیا از خوب به عالی ۲

تشریح کتاب مدیریتی «از خوب به عالی» توسط دکتر کیا - قسمت ۲

کتاب از خوب به عالی با عنون اصلی From Good to Great نوشته جیم کالینز است. کالینز به عنوان استادی که سال‌ها به مطالعه شرکت‌های باثبات و عالی پرداخته، امروز در شرکت‌ها و بخش‌های مختلف اجتماعی به مدیران رهنمود می‌دهد. او عضو رسمی دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد است و جایزه استاد برجسته را نیز از همین دانشگاه دریافت کرده است.
وجه تمایز کتاب از خوب به عالی از سایز کتاب‌های مدیریتی، نگرش خلاق آن است بدین معنا که اصول و روش‌های مدیریتی را از قالب کلیشه‌های همیشگی خارج می‌کند و می‌گوید که همه‌ی ما در هر زمینه‌ای که فعال باشیم می‌توانیم بالا و بالاتر برویم. می‌توانیم افق دید خود را وسعت بخشیم و خود را از چمبره‌ی ماندن در وضعیت صرفا خوب برهانیم.
کتاب از خوب به عالی ظاهرا یک کتاب اقتصادی و به عبارتی مدیریتی است اما در نهایت، هدف آن ارتقاء سطح تفکر بشر و رسیدن به رفیع‌ترین جایگاه‌هاست.
دکتر کیهان کیا، مدیر عامل شرکت پندکاسپین، بزرگترین تولیدکننده باسکول جاده ای و سیستم های توزین در ایران به بررسی کتاب از خوب به عالی نوشته جیم کالینز می‌پردازد.
در این قسمت از کتاب سرانجام چارچوبی، كه از آن به عنوان چرخه رشد می‌توان نام برد، به وجود آمد كه داراي يک فرآيند سه مرحله ای: افراد منضبط، افكار منضبط، و عملكرد منضبط بوده، و در هر يک از اين مراحل دو مفهوم مهم نهفته كه به عنوان قوانين ثابت فرآيند رهسپار تعالی، به اين موضوع می‌پردازد كه شما چگونه در خصوص نتايج عالی هر تعريفی را كه به بهترين شكل با سازمان شما انطباق دارد، در نظر بگيريد.
بنابراین هنگامی که:

  • افراد منظم داشته باشیم دیگر به سیستم سلسله مراتبی نیاز نداریم.
  • افکار منظم داشته باشیم دیگر به بوروکراسی نیاز نداریم.
  • اقدامات منظم داشته باشیم دیگر به کنترل بیش از اندازه نیازی نداریم.

در نهایت هنگامی که فرهنگ نظم را با اخلاق کارآفرینی همراه کنیم، به “عملکرد عالی” دست خواهیم یافت.

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تنها با چند کلیک